Rozliczenie podatku z Austrii

TERMINY: rozliczenie podatku z Austrii – do kiedy?

Austriackie prawo podatkowe wyróżnia obowiązkowe i dobrowolne złożenie deklaracji podatkowej. W niektórych przypadkach jeśli jesteś zatrudniony w Austrii nie musisz się rozliczać, ale zazwyczaj jest to dla Ciebie opłacalne.

TERMINY:

Obowiązkowe:

obowiązkową deklarację należy złożyć w formie papierowej do 30.04 następnego roku lub elektronicznie za pośrednictwem FinanzOnline do 30.06. W wyjątkowych okolicznościach okres ten może zostać przedłużony najpóźniej do 30.09 następnego roku.

30 kwietnia mija termin na rozliczenie podatku z Austrii dla podatników zobowiązanych do rozliczenia (Pflichtveranlagung). 

Dobrowolne:

Pozostali, którzy nie mają takiego obowiązku mają czas do:

  • Rok 2018 do 31 grudnia 2023
  • Rok 2019 do 31 grudnia 2024
  • Rok 2020 do 31 grudnia 2025
  • Rok 2021 do 31 grudnia 2026
  • Rok 2022 do 31 grudnia 2027

Deklaracje podatkowe do austriackiego Urzędu Skarbowego można wysyłać przez cały rok.

Ile się czeka na zwrot podatku z Austrii?

Odpowiedź może nie będzie zbyt satysfakcjonująca, ponieważ brzmi – to zależy.

Średni czas oczekiwania na zwrot podatku z Austrii to 3-6 miesięcy.

Czas ten jest jednak uzależniony od kilku czynników. 

  1. Po pierwsze, ważne jest aby zeznanie podatkowe zostało przez Ciebie złożone w wyznaczonym przez zagraniczny urząd skarbowy terminie. 
  2. Druga ważna kwestia to kompletność dokumentacji. Twoja deklaracja podatkowa powinna być kompletna i zawierać wszystkie niezbędne załączniki. Pamiętaj także o poprawności wypełnienia, ponieważ każda korekta wydłuży czas oczekiwania na zwrot podatku.
  3. I wreszcie ostatnia rada… aby twoje rozliczenie nie krążyło po różnych instytucjach, wyślij je do właściwego urzędu.

Ulgi podatkowe i odliczenia przy rozliczeniu podatku z Austrii

Prowadzenie dwóch gospodarstw domowych – Doppelte Haushaltsführung

Jest to możliwość odliczenia od podatku kosztów związanych z prowadzeniem dwóch gospodarstw domowych. 

Jeśli Twoje miejsce wykonywania pracy jest stałe i odległe od miejsca zamieszkania (na tyle, że nie masz możliwości codziennego dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pracy), zazwyczaj powstaje konieczność wynajęcia kolejnego lokum w pobliżu miejsca pracy, co w efekcie powoduje, że prowadzić dwa gospodarstwa domowe – gospodarstwo, w którym mieszkasz z rodziną oraz gospodarstwo, które jest niezbędne ze względu na pracę.

W skład kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa wchodzą głównie zryczałtowane koszty dojazdu do głównego miejsca zamieszkania oraz faktyczne koszty wynajmu mieszkania. Zarówno jedne jak i drugie koszty należy potwierdzić.

Pendlerpauschale

Podatnik może wykazać w rozliczeniu podatku z Austrii odliczenie dojazdów do pracy. Konkretnie chodzi tutaj o koszty dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pracy na terenie Austrii.

Wysokość stawek jakie można odliczyć w ramach tzw. Pendlerpauschale są różne i zależą od odległości z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Przy odległości powyżej 20 km do uwzględnienia jest kwota 58 euro miesięcznie. Powyżej 40 km uwzględnia się 113 euro miesięcznie, natomiast powyżej 60 km należy się 168 euro miesięcznie.

Koszty kursów i szkoleń branżowych oraz koszty sprzętów potrzebnych do pracy np. telefon czy komputer, a także odzież robocza. 

Alleinverdienerabsetzbetrag (AVAB)

Ulga podatkowa dla jedynego żywiciela rodziny. Należy się tylko i wyłącznie jeśli pobierany był zasiłek rodzinny Familienbeihilfe na co najmniej 1 dziecko przez dłużej niż pół roku w roku kalendarzowym. 

Mehrkindzuschlag

Ulga dla rodzin wielodzietnych. Przysługuje na 3 i każde kolejne dziecko, na które jest pobierany zasiłek rodzinny powyżej pół roku w danym roku. Uwaga: dochód rodziców w danym roku podatkowym nie może przekroczyć 55 000 euro.

Familienbonus Plus (FB+)

Dodatek wypłacany na każde dziecko do 18 roku życia. W przypadku tej ulgi, pobieranie zasiłku Familienbeihilfe przez minimum pół roku, jest również warunkiem koniecznym. 

INTERNOVA-TAX

Szukasz profesjonalnego partnera do optymalizacji swoich finansów? Poznaj Biuro Podatkowe Internova-Tax, które specjalizuje się nie tylko w rozliczeniach, ale również w zasiłkach, dodatkach i świadczeniach urlopowych z zagranicy.

Austriacka karta podatkowa – Lohnzettel 

Pracowałeś w Austrii i otrzymałeś od swojego pracodawcy dokument Lohnzettel?

Lohnzettel (L16) to karta podatkowa, którą otrzymuje każdy pracownik po zakończeniu roku podatkowego. Jest to podsumowanie przychodów za ostatni rok, czyli odpowiednik polskiego Pitu 11. Rozliczenia rocznego w Austrii powinno dokonywać się na podstawie właśnie tego dokumentu.

Czy opłaca się starać o zwrot podatku z Austrii za pół roku pracy?

Odpowiedź brzmi TAK.

Jeśli pracowałeś w Austrii do 6 miesięcy (183 dni), austriacki Urząd Skarbowy powinien zwrócić Ci 100% potrąconych z wynagrodzenia zaliczek na podatek dochodowy.

Austriackie prawo podatkowego mówi, że osoba zatrudniona legalnie w Austrii nie zawsze musi rozliczać się z podatku. Jeśli pracowałeś w Austrii krócej niż 6 miesięcy, nie musisz składać deklaracji podatkowej. ALE… Rozliczenie podatku z pracy poniżej 6 miesięcy jest z reguły bardzo korzystne. Możesz wówczas złożyć dobrowolnie deklarację podatkową.

Średnia kwota zwrotu podatku u osób, które pracują w Austrii do 6 miesięcy, wynosi aż 958€.

Osoby, pracujące dłużej niż 6 miesięcy mają bezwzględny obowiązek złożenia deklaracji podatkowej.

Pracowałeś w Austrii powyżej 6 miesięcy? Żaden problem. Przy użyciu ulg podatkowych odzyskamy dla Ciebie jak najwyższą kwotę podatku do zwrotu.

Czy rozliczenie podatku w Austrii jest obowiązkowe?

Masz obowiązek rozliczenia się jeśli pracowałeś w Austrii w latach 2018-2022 i…

  • byłeś zameldowany,
  • pracowałeś więcej niż 183 dni w roku,
  • otrzymałeś świadczenie chorobowe lub Insolvenzgeld,
  • pracowałeś u dwóch różnych pracodawców w tym samym czasie,
  • otrzymałeś wezwanie do rozliczenia.

Złożenie deklaracji podatkowej w Austrii w 90% jest dla Ciebie opłacalne.

Jeżeli Twój dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, to masz szansę odzyskać cały zapłacony podatek.

Zwrot podatku z Austrii – potrzebne dokumenty

W 2022 roku średni zwrot podatku wynosił ponad 700 euro. W 2023 r., ze względu na wyższe odliczenia na dodatki rodzinne, dodatki na koszty utrzymania i dodatki na dojazdy do pracy przewidywane są również wyższe zwroty podatku. Ministerstwo Finansów szacuje, że średni zwrot podatku wzrośnie nawet do 912 euro dla jednego podatnika.

Jakich dokumentów będziesz potrzebował do rozliczenia?

  • Karty podatkowej z Austrii – Lohnzettel lub Jahreslohnzettel,
  • Zaświadczenia o dochodach EU/EWR (E9) podbitego w polskim Urzędzie Skarbowym,
  • Dowodów na poniesione koszty, np. paragonów ze stacji paliw, potwierdzeń opłacania czynszu, mediów, biletów za przejazdy autokarowe.

Rozliczenie podatku w Austrii przez Internet (ONLINE)

Nasze biuro podatkowe współpracuje z Klientami zarówno z całej Polski, jak i tymi przebywającymi za granicą. Usługi możesz zlecać nam za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), poczty tradycyjnej lub bezpośrednio w naszych Punktach Obsługi Klienta.

Rozliczenie podatku z Austrii w Polsce – kto ma obowiązek złożenia Pitu 36 z załącznikiem ZG?

Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym masz obowiązek rozliczenia się w tym kraju. Jeśli osiągasz dochody tylko w Polsce to urząd rozliczy Twój pit automatycznie. Nie uwzględni on przy tym jednak ulg podatkowych, a przez to Twoje rozliczenie nie będzie dla Ciebie korzystne.

Jeśli pracowałeś w Austrii to swój Pit 36/ZG powinieneś wykonać uwzględniając zarobki ze wszystkich krajów. Tylko w ten sposób Twoja deklaracja podatkowa będzie złożona prawidłowo, a co za tym idzie, będziesz w stanie otrzymać zaświadczenie o dochodach, które często jest niezbędne do ubiegania się o zwrot podatku z Austrii.

Nie każda osoba, która wyjeżdża do pracy za granicę zdaje sobie sprawę, że będzie musiała zadeklarować osiągnięte dochody również w polskim Urzędzie Skarbowym.

Musisz złożyć deklarację PIT, a zatem wykazać swój austriacki dochód w Polsce, jeśli:

  • masz miejsce zamieszkania w Polsce (posiadasz tu tzw. ośrodek interesów osobistych i gospodarczych),
  • przebywałeś w ojczyźnie minimum 183 dni w ciągu danego roku kalendarzowego.

Nie musisz składać deklaracji PIT, jeśli:

  • miałeś meldunek poza RP przez cały rok,
  • nie posiadasz nieruchomości w Polsce,
  • Twoja rodzina mieszka z Tobą za granicą,
  • nie posiadasz żadnych dochodów w Polsce,
  • nie prowadzisz działalności gospodarczej w Polsce.

Warto pamiętać, że jako obywatel RP, przebywający czasowo za granicą i uzyskujący tam dochody, jesteś zwolniony od opodatkowania kwoty w wysokości stanowiącej równowartość 30% diety z tytułu podróży służbowych poza Polską.

Kalkulator zwrotu podatku z Austrii

Bezpłatnie zleć nam darmową kalkulację kwoty podatku jaka przysługuje Ci do zwrotu

  1. Wyślij nam zdjęcie lub skan swojej karty podatkowej z Austrii (Lohnzettel)
  2. Podaj wysokość dochodu jaki osiągnąłeś poza Austrią (np. za pracę w Polsce) i ewentualne ulgi jakie życzyłbyś sobie uwzględnić w Twoim zeznaniu rocznym. 
  3. Poczekaj 15 minut i otrzymaj odpowiedź z dokładnie oszacowaną kwotą podatku, jaka należy Ci się do zwrotu z austriackiego urzędu skarbowego (Finanzamt).

W naszym biurze kalkulacja jest zawsze BEZPŁATNA.

Powiązane posty na blogu:

BUAK – wypłata świadczenia urlopowego

BUAK (Bauarbeiter-Urlaubs- und Abfertigungskasse) to austriacka instytucja odpowiedzialna za zarządzanie świadczeniami urlopowymi oraz odprawami pracowników zatrudnionych w branży budowlanej. Jej głównym celem jest ochrona praw pracowników do płatnego urlopu, co jest szczególnie istotne w sektorze budowlanym, gdzie często dochodzi do przerw w zatrudnieniu oraz częstych zmian pracodawców. BUAK zapewnia, że pracownicy budowlani, zarówno miejscowi, jak […]

Mandaty w Austrii – Kto? Dlaczego? I w jakiej wysokości?

Mandaty w Austrii są istotnym elementem egzekwowania przepisów drogowych oraz innych przepisów porządkowych, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Austriackie przepisy są surowe i ściśle egzekwowane przez różne służby, w tym policję oraz straż miejską. Mandaty mogą być nakładane zarówno na kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów, a także osoby, które naruszają […]

Austria zwolnienie lekarskie l4

Zwolnienie Chorobowe w Austrii: Jak i Kiedy Zgłosić L4?

Zwolnienie lekarskie jest ważnym elementem systemu ochrony zdrowia i zabezpieczenia społecznego w Austrii, pozwalając pracownikom na uzyskanie czasu wolnego od pracy w przypadku choroby. W tym artykule przybliżymy procedury związane ze zgłaszaniem zwolnienia chorobowego oraz omówimy prawa i obowiązki pracowników w tej sytuacji. Procedury Przy Zwolnieniu Lekarskim  W sytuacji, gdy pracownik jest chory i nie […]

Copyright © 2023 Internova-tax