Rozliczanie podatku z Belgii – indywidualne czy wspólne?
Rozliczenie indywidualne dotyczy podatników stanu wolnego (kawaler/panna), wdowców, rozwodników lub osób będących w związku małżeńskim jednak nie spełniających warunków do rozliczenia wspólnego.
Rozliczenie wspólne dotyczy tylko podatników będących w związku małżeńskim mających wspólny adres zameldowania. Nie ma znaczenia również fakt, czy małżonkowie rozliczają się w Polsce razem, czy osobno. Ich wspólny dochód poza terenem Belgii nie powinien przekroczyć kwoty wolnej od podatku.
W Belgii istnieje obowiązek rozliczenia się wspólnego z małżonkiem, dlatego jeśli byłeś w związku małżeńskim w roku podatkowym, za który się rozliczasz, musisz rozliczyć się wspólnie. Bez względu na to, czy współmałżonek pracował w Belgii czy nie. Dzięki takiemu rozliczeniu, można otrzymać wyższy zwrot podatku. Rozliczenie wspólne pomoże także pomniejszyć ewentualną niedopłatę podatku, która w rozliczeni indywidualnym byłaby nie do uniknięcia.
Aby zastosować rozliczenie wspólne podatnik musi pozostawać związku małżeńskim przez cały rozliczany rok podatkowy. W praktyce oznacza to, że jeśli podatnik zawarł związek małżeński np. w marcu 2020 roku, to ten rok podatkowy rozlicza się jeszcze indywidualnie. Natomiast za rok 2021 będzie już mógł skorzystać z rozliczenia wspólnego. Wyjątkiem jest podatnik, którego współmałżonek zmarł np. w 2020 roku. Może on wtedy zdecydować czy rok 2020 chce rozliczyć ze zmarłym współmałżonkiem czy indywidualnie. Drugi wyjątek stanowi sytuacja, w której współmałżonek nie osiągnął żadnych dochodów w Belgii, ale poza nią, w rozliczanym roku podatkowym, zarobił więcej niż 10 490 euro. Wtedy osoba pracująca w Belgii będzie rozliczana indywidualnie.