Rozliczenie podatku z Belgii

Ile się czeka na zwrot podatku z Belgii?

Na zwrot podatku z Belgii czeka się około pół roku. Cały proces trwa średnio od 3 do 6 miesięcy, a w wyjątkowych sytuacjach może wydłużyć się nawet do 12 miesięcy. Na  czas oczekiwania wpływ mają różne czynniki, które Urząd musi wziąć pod uwagę rozpatrując Twoją deklarację podatkową. Należą do nich wysokość Twoich zarobków, sytuacja rodzinna, i ulgi, z których będziesz korzystać.

Jeśli zależy Ci aby zwrot podatku otrzymać jak najszybciej, skup się na poprawnym wypełnieniu dokumentacji i złożeniu deklaracji podatkowej w wyznaczonym przez belgijski Urząd Skarbowy terminie. Ważnym aspektem będzie tu poprawność danych, ponieważ jeśli popełnisz błąd, konieczność poprawek i korekt, wydłuży czas oczekiwania na wydanie decyzji podatkowej. 

Wybierz elektroniczną formę złożenia rozliczenia. Pozwoli to na wyeliminowanie czasu związanego z drogą dokumentacji wysłanej pocztą tradycyjną. 

Ile zwrotu podatku można dostać z Belgii?

Średnia kwota zwrotu podatku z Belgii wynosi około 990 €.

Na wysokość zwrotu podatku z Belgii mają wpływ:

  • • wysokość zarobków,
  • • wysokość odprowadzanych składek i zaliczek na podatek,
  • • sytuacja rodzinna,
  • • zastosowane ulgi i odliczenia.

Aby móc skorzystać z ulg podatkowych, belgijskie dochody powinny stanowić co najmniej 75% dochodów uzyskanych we wszystkich krajach.

Rozliczenie podatku z Belgii – ulgi podatkowe

Przy rozliczeniu podatku w Belgii, masz do wyboru wachlarz ulg podatkowych, dzięki którym sukcesywnie zwiększysz swój zwrot podatku. Jeśli Twój dochód belgijski stanowi minimum 75% Twojego ogólnego dochodu – masz pełne prawo do tych ulg. Potwierdzeniem, że spełniasz warunek 75% będzie zaświadczenie EU/EWR podbite przez polski Urząd Skarbowy. Składając deklarację podatkową w belgijskim Urzędzie skarbowym, możesz starać się o następujące ulgi:

  • Ulga na małżonka niepracującego lub zarabiającego mniej.
  • Ulga na niepełnosprawnego małżonka.
  • Ulga niepełnoletnie dzieci.
  • Ulga na dziecko niepełnosprawne.

Jeżeli rozliczasz się w Belgii i masz współmałżonka, to pamiętaj, że rozliczenie wspólne z małżonkiem stanowi w tu obowiązek. Wspólne rozliczenie zazwyczaj niesie za sobą szereg korzyści, zgodnie z którymi możesz liczyć na wyższą kwotę zwrotu podatku, niż gdybyś rozliczał się indywidualnie.

Termin na rozliczenie podatku w Belgii – do kiedy?

eśli pracowałeś w Belgii w 2022 roku, wtedy masz dwie opcje na złożenie swojego rozliczenia podatkowego. Możesz to zrobić na otrzymanym z belgijskiego Urzędu Skarbowego specjalnym formularzu (jeśli byłeś zameldowany formularz ten będzie czerwony, natomiast w przypadku braku meldunku będzie on zielony) lub elektronicznie. 

Termin na rozliczenie podatku z Belgii za 2022 dla zameldowanych:

  • poprzez papierowy formularz: nie później niż 30 czerwca 2023 roku,
  • elektronicznie: do 15 lipca 2023 roku.

Termin na rozliczenie podatku z Belgii za 2022 dla niezameldowanych:

Niezależnie czy składasz zeznanie na papierze czy elektronicznie, możesz to zrobić od połowy września 2023 roku, najpóźniej do 24 listopada 2023 roku.

Pamiętaj jednak, że w Belgii możesz rozliczać podatek dochodowy do 3 lat wstecz, licząc od końca grudnia wybranego roku podatkowego. W praktyce oznacz to, że do końca 2023 roku możesz rozliczyć się jeszcze za lata 2022, 2021 oraz 2020 i otrzymać zwrot podatku z Belgii.

INTERNOVA-TAX

Szukasz profesjonalnego partnera do optymalizacji swoich finansów? Poznaj Biuro Podatkowe Internova-Tax, które specjalizuje się nie tylko w rozliczeniach, ale również w zasiłkach, dodatkach i świadczeniach urlopowych z zagranicy.

Rozliczenie podatku z Belgii w Polsce – kto ma obowiązek złożenia Pitu 36 z załącznikiem ZG?

Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym masz obowiązek rozliczenia się w tym kraju. Jeśli osiągasz dochody tylko w Polsce to urząd rozliczy Twój pit automatycznie. Nie uwzględni on przy tym jednak ulg podatkowych, a przez to Twoje rozliczenie nie będzie dla Ciebie korzystne.

Jeśli pracowałeś w Belgii to swój Pit 36/ZG powinieneś wykonać uwzględniając zarobki ze wszystkich krajów. Tylko w ten sposób Twoja deklaracja podatkowa będzie złożona prawidłowo, a co za tym idzie, będziesz w stanie otrzymać zaświadczenie o dochodach, które często jest niezbędne do ubiegania się o zwrot podatku z Belgii.

Nie każda osoba, która wyjeżdża do pracy za granicę zdaje sobie sprawę, że będzie musiała zadeklarować osiągnięte dochody również w polskim Urzędzie Skarbowym.

Musisz złożyć deklarację PIT, jeśli:

  • masz miejsce zamieszkania w Polsce (posiadasz tu tzw. ośrodek interesów osobistych i gospodarczych),
  • przebywałeś w ojczyźnie minimum 183 dni w ciągu danego roku kalendarzowego.

Nie musisz składać deklaracji PIT, jeśli:

  • miałeś meldunek poza RP przez cały rok,
  • nie posiadasz nieruchomości w Polsce,
  • Twoja rodzina mieszka z Tobą za granicą,
  • nie posiadasz żadnych dochodów w Polsce,
  • nie prowadzisz działalności gospodarczej w Polsce.

Warto pamiętać, że jako obywatel RP, przebywający czasowo za granicą i uzyskujący tam dochody, jesteś zwolniony od opodatkowania kwoty w wysokości stanowiącej równowartość 30% diety z tytułu podróży służbowych poza Polską.

Zwrot podatku z Belgii za pracę sezonową

Jeśli pracowałeś w Belgii do 6 miesięcy (183 dni), a Twój dochód mieścił się w kwocie wolnej od podatku, belgijski Urząd Skarbowy powinien zwrócić Ci 100% potrąconych z wynagrodzenia zaliczek na podatek dochodowy.

Rozliczenie podatku w Belgii, za pracę sezonową jest z reguły bardzo korzystne. 

Kalkulator zwrotu podatku z Belgii

Bezpłatnie zleć nam obliczenie kwoty podatku jaka przysługuje Ci do zwrotu

  1. Wyślij nam zdjęcie lub skan swojej karty podatkowej z Belgii (Loonfiche);
  2. Podaj wysokość dochodu jaki osiągnąłeś poza Belgią (np. za pracę w Polsce) i ewentualne ulgi jakie życzyłbyś sobie uwzględnić w Twoim zeznaniu rocznym. 
  3. Poczekaj 15 minut i otrzymaj odpowiedź z dokładnie oszacowaną kwotą podatku, jaka należy Ci się do zwrotu z belgijskiego urzędu skarbowego.

W naszym biurze kalkulacja jest zawsze BEZPŁATNA.

Rozliczenie podatku w Belgii – ile lat wstecz?

Nadpłacony podatek z Belgii możesz odzyskać aż do 3 lat wstecz. Obecnie rozliczamy lata 2020-2022.

Rozliczenie podatku z Belgii ONLINE 

Współpracujemy nie tylko z Klientami z całej Polski, ale również z tymi przebywającymi za granicą. Usługi możesz zlecać nam za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), poczty tradycyjnej lub bezpośrednio w naszych Punktach Obsługi Klienta. 

Rozliczenie w Belgii – ciekawostki 

Mamy dla Ciebie poniżej kilka istotnych faktów, o których musisz wiedzieć, jeśli pracowałeś w Belgii:

  • Na rozliczenie podatku w Belgii masz 3 lata;
  • W 2023 roku kwota wolna od podatku wynosi 9 270 €;
  • Kwota wolna od podatku zmienia się pod wpływem różnych czynników:

– jeśli podatnik ma jedno dziecko, kwota wolna będzie wyższa o 1690 euro, jeżeli dwójkę to o 4340 euro, a w przypadku trójki dzieci możemy odliczyć dodatkowe 9730 euro;

  • Na złożenie odwołania od decyzji podatkowej masz aż rok;
  • Jeśli popełniłeś błąd w deklaracji podatkowej, korektę możesz złożyć aż do pięciu lat.

Zwrot podatku z Belgii – potrzebne dokumenty

Wszystkie dokumenty jakich będziesz potrzebował(a) do rozliczenia podatku znajdziesz poniżej:

  • Belgijska karta podatkowa Fiche. Twój pracodawca powinien wystawić Ci ją po 31 grudnia danego roku podatkowego (maksymalnie do końca kwietnia kolejnego roku). Jeśli jednak tak się nie stało i nie dysponujesz takim dokumentem, możesz dostarczyć zamiast tego zastawienie płacowe Individuale Rekening;
  • Dwustronna kopia dowodu osobistego – do potwierdzenia Twojej tożsamości w urzędzie;
  • Kopia aktu małżeństwa na druku europejskim. W przypadku osób, które są w związku małżeńskim wspólne rozliczenie w Belgii jest obowiązkowe;
  • Kopia aktu urodzenia dziecka na druku europejskim – jeśli w swoim rozliczeniu uwzględniasz ulgę na dziecko.
  • Zaświadczenie o dochodach – UE/EWR. To zaświadczenie posłuży jako potwierdzenie dochodów osiągniętych poza terytorium Belgii. Potrzebujesz tego dokumentu również do potwierdzenia prawa do ulg.

Powiązane posty na blogu:

Kompleksowy przewodnik po zasiłku dla bezrobotnych w Belgii

Wstęp do systemu wsparcia dla bezrobotnych w Belgii W Belgii, system wsparcia dla osób bezrobotnych jest uznawany za jeden z najbardziej rozwiniętych na świecie. Zaprojektowany, by nie tylko oferować pomoc finansową, ale również wspierać w aktywnym poszukiwaniu zatrudnienia, system ten zapewnia kompleksowe doradztwo zawodowe, szkolenia i inne formy wsparcia. Dla osób znajdujących się w trudnej […]

Podatki i zeznania podatkowe w Belgii: Kompleksowy przewodnik

W Belgii, podobnie jak w wielu innych krajach, system podatkowy charakteryzuje się progresywnością, co oznacza, że wysokość opodatkowania zależy od osiągniętych dochodów. Niniejszy artykuł ma na celu dostarczenie szczegółowych informacji na temat progów podatkowych, zeznań podatkowych, a także innych czynników wpływających na ostateczną wysokość podatku dochodowego w Belgii. Wprowadzenie do systemu podatkowego w Belgii Belgia […]

Współpraca między belgijskim a polskim urzędem skarbowym: Klucz do poprawnego rozliczenia podatkowego

Wstęp: Międzynarodowe obowiązki podatkowe obywateli UE W dzisiejszych czasach mobilność pracowników w obrębie Unii Europejskiej jest wyjątkowo wysoka. Pracując za granicą, często stajemy przed wyzwaniem poprawnego rozliczenia podatkowego. Czy belgijski urząd skarbowy informuje polski o dochodach osiągniętych przez Polaków w Belgii? Odpowiedź brzmi: tak. W Unii Europejskiej obowiązuje nas zasada pełnej transparentności dochodów. Funkcjonowanie urzędów […]

Copyright © 2023 Internova-tax