O zwrot podatku z Belgii może starać się każdy, kto legalnie pracował na terenie Belgii.
Po zakończeniu roku podatkowego pracodawca, który odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy do belgijskiego urzędu skarbowego, powinien wydać pracownikowi odpowiedni dokument określający wysokość podatku oraz uzyskanego dochodu – Loonfiche. Jest to najważniejszy dokument, niezbędny do rozliczenia podatku.
WYSOKOŚĆ ZWROTU PODATKU Z BELGII:
Na wysokość zwrotu podatku z Belgii mają wpływ:
• wysokość zarobków,
• wysokość odprowadzanych składek i zaliczek na podatek,
• sytuacja rodzinna,
• zastosowane ulgi i odliczenia.
Aby móc skorzystać z ulg podatkowych, belgijskie dochody powinny stanowić co najmniej 75% dochodów uzyskanych we wszystkich krajach.
TERMINY:
Osoby, które były zameldowane w Belgii, swoje zeznanie podatkowe w formie papierowej muszą złożyć do końca czerwca 2023 roku. Zeznania elektroniczne można wysłać do urzędu belgijskiego najpóźniej do 20 lipca 2023 roku.
Osoby niezameldowane, z belgijskim urzędem skarbowym rozliczają się zawsze na jesieni, od połowy września. Dokładna data, do której trzeba się zmieścić ze złożeniem zeznania podatkowego co roku jest inna. Zazwyczaj jest to 20 listopada – dla zeznań papierowych; 2 grudnia – dla zeznań elektronicznych.
PONADTO:
• rozliczenie z podatku w Belgii jest obowiązkowe,
• odzyskujemy podatek do 3 lat wstecz,
• średni zwrot podatku naszych klientów wynosi 3000 zł.,
• jeśli masz dzieci, możesz ubiegać się o Kinderbijslag, czyli zasiłek rodzinny
DOCHODY Z BELGII A POLSKI PIT – ZEZNANIE PODATKOWE Z ZAŁĄCZNIKIEM ZG
Jeśli osiągnąłeś dochód w Belgii to masz obowiązek poinformować o tym polski urząd skarbowy. Unikniesz w ten sposób wezwania z polskiej skarbówki.
Dochód z zagranicy deklaruje się na załączniku ZG w Picie 36.
PIT-36/ZG jest niezbędny do uzyskania dokumentu EU/EWR z polskiego urzędu. EU/EWR to dokument potrzebny do udowodnienia w urzędzie belgijskim naszego prawa do ulg (jeśli dochód z Belgii stanowi więcej niż 75% dochodu światowego w danym roku).
Przed urzędem skarbowym w Polsce należy wykazać nie tylko zarobki osiągnięte w Belgi, ale również odprowadzony tam podatek, a dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, od dochodu podatek zapłacimy tylko raz.
Należy jednak pamiętać, że w wyniku zlikwidowania ulgi „abolicyjnej”, może się okazać, że od wysokiego dochodu osiągniętego w Belgii będzie trzeba zapłacić różnicę miedzy podatkiem zapłaconym w Belgii, a podatkiem należnym przy wysokim dochodzie w Polsce. Są to bardzo nieliczne przypadki.
Składając deklarację PIT-36/ZG warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pozwoli Ci to na uniknięcie błędów i wezwania przez polski urząd do złożenia korekty. Fachowiec wyliczy poprawnie podatek PIT pamiętając przy tym o możliwych ulgach i umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.