Podatki z Belgii – najważniejsze informacje

O zwrot podatku z Belgii może starać się każdy, kto legalnie pracował na terenie Belgii.

Po zakończeniu roku podatkowego pracodawca, który odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy do belgijskiego urzędu skarbowego, powinien wydać pracownikowi odpowiedni dokument określający wysokość podatku oraz uzyskanego dochodu – Loonfiche. Jest to najważniejszy dokument, niezbędny do rozliczenia podatku.

WYSOKOŚĆ ZWROTU PODATKU Z BELGII:

Na wysokość zwrotu podatku z Belgii mają wpływ:

• wysokość zarobków,

• wysokość odprowadzanych składek i zaliczek na podatek,

• sytuacja rodzinna,

• zastosowane ulgi i odliczenia.

Aby móc skorzystać z ulg podatkowych, belgijskie dochody powinny stanowić co najmniej 75% dochodów uzyskanych we wszystkich krajach.

TERMINY:

Osoby, które były zameldowane w Belgii, swoje zeznanie podatkowe w formie papierowej muszą złożyć do końca czerwca 2023 roku. Zeznania elektroniczne można wysłać do urzędu belgijskiego najpóźniej do 20 lipca 2023 roku.

Osoby niezameldowane, z belgijskim urzędem skarbowym rozliczają się zawsze na jesieni, od połowy września. Dokładna data, do której trzeba się zmieścić ze złożeniem zeznania podatkowego co roku jest inna. Zazwyczaj jest to 20 listopada – dla zeznań papierowych; 2 grudnia – dla zeznań elektronicznych.

PONADTO:

• rozliczenie z podatku w Belgii jest obowiązkowe,

• odzyskujemy podatek do 3 lat wstecz,

• średni zwrot podatku naszych klientów wynosi 3000 zł.,

• jeśli masz dzieci, możesz ubiegać się o Kinderbijslag, czyli zasiłek rodzinny

DOCHODY Z BELGII A POLSKI PIT – ZEZNANIE PODATKOWE Z ZAŁĄCZNIKIEM ZG

Jeśli osiągnąłeś dochód w Belgii to masz obowiązek poinformować o tym polski urząd skarbowy. Unikniesz w ten sposób wezwania z polskiej skarbówki.

Dochód z zagranicy deklaruje się na załączniku ZG w Picie 36.

PIT-36/ZG jest niezbędny do uzyskania dokumentu EU/EWR z polskiego urzędu. EU/EWR to dokument potrzebny do udowodnienia w urzędzie belgijskim naszego prawa do ulg (jeśli dochód z Belgii stanowi więcej niż 75% dochodu światowego w danym roku).

Przed urzędem skarbowym w Polsce należy wykazać nie tylko zarobki osiągnięte w Belgi, ale również odprowadzony tam podatek, a dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, od dochodu podatek zapłacimy tylko raz.

Należy jednak pamiętać, że w wyniku zlikwidowania ulgi „abolicyjnej”, może się okazać, że od wysokiego dochodu osiągniętego w Belgii będzie trzeba zapłacić różnicę miedzy podatkiem zapłaconym w Belgii, a podatkiem należnym przy wysokim dochodzie w Polsce. Są to bardzo nieliczne przypadki.

Składając deklarację PIT-36/ZG warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pozwoli Ci to na uniknięcie błędów i wezwania przez polski urząd do złożenia korekty. Fachowiec wyliczy poprawnie podatek PIT pamiętając przy tym o możliwych ulgach i umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Powiązane posty na blogu:

Zarobki w Belgii

Zarobki w Belgii – Najlepiej Opłacane Zawody 2024

Belgijski rynek pracy oferuje wiele możliwości, a wynagrodzenia należą do najwyższych w Unii Europejskiej. W 2024 roku średnie roczne zarobki w Belgii wynoszą 49 801,43 euro (222 327,81 PLN). Płaca minimalna wynosi około 1955 euro brutto miesięcznie, natomiast średnie wynagrodzenie to około 3900-4600 euro brutto miesięcznie. Warto zwrócić uwagę na różnice w zarobkach w zależności […]

Mała emerytura z Belgii

Mała Emerytura z Belgii a Obowiązek Rozliczenia w Belgii

Wprowadzenie W chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, pracujący legalnie w Belgii Polacy zostali objęci belgijskim systemem ubezpieczeń społecznych, co oznacza, że nabyli prawo do państwowej emerytury. Wysokość emerytury w Belgii zależy od liczby lat pracy oraz wysokości zarobków. Aby otrzymać pełne świadczenie, wymagane jest minimum 45 lat pracy. System Emerytalny w Belgii Trójskładnikowy System […]

Belgia

Kompleksowy przewodnik po zasiłku dla bezrobotnych w Belgii

Wstęp do systemu wsparcia dla bezrobotnych w Belgii W Belgii, system wsparcia dla osób bezrobotnych jest uznawany za jeden z najbardziej rozwiniętych na świecie. Zaprojektowany, by nie tylko oferować pomoc finansową, ale również wspierać w aktywnym poszukiwaniu zatrudnienia, system ten zapewnia kompleksowe doradztwo zawodowe, szkolenia i inne formy wsparcia. Dla osób znajdujących się w trudnej […]

Copyright © 2023 Internova-tax