Zmiany w niemieckich klasach podatkowych – zniesienie klas 3 i 5.

Kto może skorzystać z 3 klasy podatkowej?

Steuerklasse 3 mogą otrzymać wyłącznie osoby, które pozostają w stosunku pracy oraz są w związku małżeńskim i posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech i nie żyją w separacji.

Zastosowanie 3 klasy podatkowej przez jednego z małżonków/partnerów oznacza, że w przypadku drugiego zastosowanie znajdzie 5 klasa podatkowa, gdyż suma klas podatkowych musi wynosić 8. Dlatego w przypadku małżeństw stosuje się także 4 klasę podatkową w odniesieniu do obydwojga z małżonków. Różnica między wariantem 3/5 i wariantem 4/4 polega na tym, że:

  • w przypadku 3/5 osoba, która jest na 3 klasie skorzysta przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy z podwojonej kwoty minimum egzystencji  i podwójnej zryczałtowanej kwoty wydatków szczególnych, gdy w przypadku jej małżonka na klasie 5 nie stosuje się żadnych ulg.
  • w przypadku 4/4, przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy uwzględnia się kwotę minimum egzystencji i zryczałtowaną kwotę wydatków szczególnych w odniesieniu do każdego z małżonków.

Reforma podatku dochodowego = zniesienie klas podatkowych 3 i 5.

Zgodnie z umową koalicyjną, rząd federalny planuje reformę podatku dochodowego, w wyniku której, zniesione mają zostać klasy podatkowe 3 i 5. W związku z tym do dyspozycji małżonków i partnerów życiowych pozostanie standardowa opcja 4 klasy podatkowej.

Małżonkowie i życiowi partnerzy, którzy rozliczali się wspólnie, chętnie korzystali z kombinacji klas 3/5. Zwłaszcza jeśli istniała znaczna dysproporcja między ich zarobkami, mogli wówczas podnieść miesięczny dochód netto swojego gospodarstwa domowego. 3 klasę podatkową otrzymywał partner zarabiający więcej, natomiast 5 klasę podatkową otrzymywał partner, który zarabiał mniej. Osoba na 5 klasie podatkowej była w tej sytuacji poszkodowana, ponieważ mimo swoich niższych zarobków, musiała płacić miesięcznie wyższe zaliczki na podatek dochodowy niż swój lepiej zarabiający małżonek/partner. Zniesienie kombinacji 3/5 wiązałoby się z tym, że każdy z małżonków płaciłby tylko część podatku od wynagrodzeń, a wyższe opodatkowanie miałoby miejsce tylko w przypadku wyższych zarobków.  Czyli każdy płaciłby tylko tę część podatku dochodowego, która dotyczy bezpośrednio dochodu wnoszonego przez niego do wspólnego gospodarstwa domowego. 

Kiedy planowana zmiana ma wejść w życie? Dokładna data nie jest jeszcze znana. Ponieważ rząd federalny zgodził się w umowie koalicyjnej na zniesienie 3 i 5 klasy podatkowej, ma dążyć do zrealizowania tego projektu najpóźniej do jesieni 2025 roku, czyli do najbliższych wyborów.

Powiązane posty na blogu:

Praca w niemczech ważne informacje

Wstęp Niemcy to jedno z najczęściej wybieranych miejsc do pracy przez Polaków. Ze względu na bliskość geograficzną, stabilną gospodarkę oraz atrakcyjne zarobki, coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za zachodnią granicę. W tym artykule omówimy, dlaczego praca w Niemczech jest tak popularna, jakie są jej korzyści, jakie branże cieszą się największym zainteresowaniem oraz jak […]

Zeznanie Podatkowe w Niemczech za 2023 Rok: Przewodnik po Odliczeniach

Kto musi złożyć Steuererklärung? Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech za rok 2023 dotyczy różnych grup osób: Dobrowolne złożenie deklaracji podatkowej może być korzystne, ponieważ często prowadzi do zwrotu nadpłaconego podatku, co średnio wynosi około 1100 euro według danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Co można odliczyć od podatku? Roczne zeznanie podatkowe w Niemczech za 2023 rok […]

Wohngeld 2024: Przewodnik po niemieckim dodatku mieszkaniowym

W Niemczech, gdzie koszty życia mogą być wyzwaniem, szczególnie w dużych miastach, dodatek mieszkaniowy, znany jako Wohngeld, stanowi ważne wsparcie dla osób o niższych dochodach. Ten artykuł oferuje kompleksowy przewodnik po Wohngeld w 2024 roku, wyjaśniając, kto może ubiegać się o pomoc, jakie są kryteria dochodowe, jakie są rodzaje Wohngeld, a także nowości wprowadzone w […]

Copyright © 2023 Internova-tax