Ulga podatkowa w Holandii

Pracujesz w Holandii i zastanawiasz się, z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać? Rok 2023 wraz z wojną przyniósł recesję ekonomiczną sprawiając, iż w wielu gospodarstwach domowych każdą zarobioną złotówkę trzeba liczyć podwójnie. Inflacja połączona z rosnącą spiralą cen dotknęła każdego kraju w Europie i sprawiła, iż wiele z krajów wprowadziło specjalne systemu ulg podatkowych, które mogłyby pozwolić ich obywatelom na zatrzymanie większej ilości pieniędzy. Zobacz, jak wygląda to w Holandii! 

Ulga ogólna 

Pierwszą z ulg podatkowych dostępnych w Holandii jest ogólna ulga podatkowa (algemene heffingskorting), która umożliwia obniżenie łącznej kwoty podatku dochodowego wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Jej wysokość jest obliczana na podstawie zarobków rocznych danego podatnika i przy rozliczaniu 2022 roku wynosiła maksymalnie 2888 euro.

Pamiętaj, że aby wykorzystać którąkolwiek z ulg podatkowych w Holandii, musisz być zameldowany w tym kraju przez cały rok lub co najmniej 90% Twoich przychodów musi pochodzić z pracy w tym kraju. Aby udowodnić drugą z tych okoliczności, należy złożyć w holenderskim urzędzie zaświadczenie UE/WE podbite przez polski urząd skarbowy. 

Ulga pracownicza 

Drugą z obowiązujących zniżek jest ulga pracownicza, która obniża podatek dochodowy. Do skorzystania z niej prawo ma każdy, kto legalnie pracuje na terenie Holandii. W obecnym roku rozliczeniowym wynosi maksymalnie 4260 euro. Dzięki niej pracujący podatnik będzie mógł zwiększyć ogólną wysokość dochodu, poprzez opłacanie o wiele mniejszej części podatków. 

Ulga podatkowa dla dziecka 

Holandia wspiera także osoby, które wychowują dzieci. Mogą one zastosować ulgę na dziecko- inkomensafhankelijke combinatiekorting. Mogą z niej skorzystać rodzice dzieci, które w dniu 1 stycznia danego roku rozliczeniowego nie mają więcej niż 12 lat, a przy tym są zameldowane w tym samym miejscu przez przynajmniej 6 miesięcy. Dodatkowo, dochody osoby, która z takowej zniżki chce skorzystać, muszą być niższe niż partnera.

Ulga dla specjalistów 

Ze specjalnej ulgi podatkowej mogą skorzystać wszyscy specjaliści, dla których rząd przygotował ulgę 30% tax ruling. Powstała ona, aby sprowadzać do krajów wykwalifikowanych specjalistów – osoby pracujące w określonych branżach, ujętych w liście opublikowanej przez holenderski rząd, mogą w jej ramach płacić podatki wyłącznie od 70% swoich dochodów. Ulga ta obowiązuje przez 5 lat i znacznie zwiększa strefę wolną od podatku. Staranie się o tą ulgę możliwe jest w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i posiadania wynagrodzenia na poziomie przynajmniej 39 467 euro. Wyjątek stanowią specjaliści poniżej 30 roku życia – w ich przypadku dochód ten wynosić musi co najmniej 30 001 euro, jeśli posiadają oni dyplom naukowy poświadczający wykształcenie co najmniej na poziomie magistra. 

Zmiany w ulgach w 2023 roku 

Holandia nie wprowadziła specjalnych ulg związanych z inflacją – sposobami ich rządu na przeciwdziałanie temu zjawisku jest zwiększenie pensji minimalnej oraz wielu świadczeń socjalnych, przede wszystkim tych wypłacanych rodzinom z dziećmi. 

Czy jeśli pracuję w Holandii to muszę rozliczyć się również w Polsce? 

Pracujesz w Holandii i zastanawiasz się, gdzie musisz płacić swoje podatki? Przesyłasz swoje pieniądze rodzinie lub też wydajesz je w większości w Polsce i nie wiesz, gdzie powinieneś opłacić podatki? Ten artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania! Dowiedz się, czy jeśli pracujesz w Holandii, musisz rozliczać się także w Polsce!

Obowiązek podatkowy 

Obowiązek podatkowy dotyczy wszystkich osób, które mieszkają na terenie Polski. Oznacza to, że nawet jeśli nie posiada się meldunku w Polsce, lecz wyłącznie przyjeżdża się do znajdującego się w niej ośrodka interesów życiowych, zobowiązuje polski obowiązek podatkowy. W składanej corocznie deklaracji podatkowej powinno zawrzeć się wszystkie swoje zagraniczne dochody – przede wszystkim te zawarte w dokumentach jaaropgaven. Obowiązku rozliczania się w Polsce nie mają jedynie osoby posiadające status rezydenta podatkowego w Holandii, pracujące i mieszkające tam na stałe. Opłacają oni podatki w kraju, w którym znajduje się ich ośrodek interesów życiowych. 

Praca w Holandii a polski PIT 

Każda osoba, która legalnie pracowała w Holandii posiadając polski obowiązek podatkowy, powinna rozliczać się na podstawie dokumentu PIT 36, przesyłanego do polskiego urzędu skarbowego. Rozliczenie to jest obowiązkowe nawet w przypadku braku osiągniecia dochodu – jest to tzw. Rozliczenie zerowe. Z racji faktu, iż Polska i Holandia podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, należy wykazywać holenderskie dochody w polskich zeznaniach podatkowych. 

Ulga abolicyjna

Rozwiązanie, jakim jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, pozwala na sprawne unikanie płacenia podwójnych podatków przez osoby, które osiągają dochody w Holandii, a większość ze swoich pieniędzy wydają w Polsce. Rozwiązanie jakim jest ta umowa pozwala na unikanie podwójnego opodatkowania na dwa sposoby: wyłączenia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia. W przypadku Holandii obowiązuje wyłącznie druga z metod. Oznacza ona, że osoby, które zarabiają w Holandii, powinny płacić podatki w Polsce po odliczeniu podatku, który zapłacony został w Holandii. Ulga abolicyjna pozwalała na zmniejszanie niekorzyści powstających przy zastosowaniu proporcjonalnej metody odliczania. Od 2021 roku jednak została ona znacząco zmniejszona, co doprowadziło do znacznego utrudnienia opłacania podatków podczas pracowania za granicą.

Powiązane posty na blogu:

Progi podatkowe Holandia

Progi Podatkowe w Holandii i Polsce: Główne Różnice

Praca w Holandii może przynieść wiele korzyści, w tym wyższe zarobki. Jednak przed podjęciem pracy warto zrozumieć, jakie są różnice w systemach podatkowych między Polską a Holandią. W tym artykule omówimy główne różnice między progami podatkowymi w obu krajach, zwracając uwagę na to, co każdy podatnik powinien wiedzieć. Różnice Podatkowe Między Polską a Holandią  Na […]

Ulga abolicyjna holandia

Ulga Abolicyjna w Holandii: Co Powinni Wiedzieć Polacy Pracujący za Granicą

Podjęcie pracy w Holandii to szansa na uzyskanie wyższych zarobków, co sprawia, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd zarobkowy do tego kraju. Jednak otrzymywanie wynagrodzenia za granicą wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku również w polskim urzędzie skarbowym. W tym kontekście ulga abolicyjna pozwala zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty i wyrównać różnice między holenderskim […]

Kara za niezapłacenie podatku w Holandii

Kara za nierozliczenie podatku w Holandii: Czy trzeba się bać?

Wstęp Rozliczenie podatku jest obowiązkiem każdego, kto osiąga dochody, niezależnie od kraju, w którym pracuje. W przypadku Holandii, nieuregulowanie zobowiązań podatkowych może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych. Warto więc zrozumieć, jakie kary grożą za brak rozliczenia podatku zarówno w Holandii, jak i w Polsce, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Kary za nierozliczenie podatku w Holandii Kary […]

Copyright © 2023 Internova-tax