Numer DigiD w Holandii – co to takiego?

DigiD to cyfrowa tożsamość, która w Holandii służy do załatwiania formalności z urzędami. DigiD składa się z unikalnej nazwy użytkownika i hasła. Ta cyfrowa tożsamość używana jest jako elektroniczny podpis zatwierdzający oficjalne dokumenty i wnioski. Decydując się na pracę w Holandii powinieneś rozważyć zdobycie tego identyfikatora. Holenderskie przepisy nie wymagają obowiązkowej rejestracji DigiD, ale życie staje się dzięki temu znacznie wygodniejsze.

Posiadając identyfikator, można złożyć wnioski o m.in.:

-rozliczenie podatku z Holandii,

-przyznanie dodatków (Zorgtoeslag, Kindgebonden Budget, Huurtoeslag),

-rozliczenie VAT,

-przyznanie zasiłków (rodzinnego, dla bezrobotnych),

-zameldowanie na terenie Holandii, wraz z potwierdzeniem wyrobienia obywatelstwa,

-i wiele innych.

Dzięki DigiD możesz sprawdzić różne informacji dotyczących Twojego statusu jako mieszkańca Holandii: dane na temat meldunku, emerytury, osobisty numer BSN, kwotę zwrotu podatku czy zobowiązania finansowe. Za pomocą swojego identyfikatora DigiD zalogujesz się do większości serwisów administracji publicznej, zakładów opieki zdrowotnej i funduszy emerytalnych.

Ze względów bezpieczeństwa wiele organizacji nie pozwala na logowanie się za pomocą samej nazwy użytkownika i hasła. Wymaga natomiast dodatkowo weryfikacji poprzez sms.

Jak uzyskać DigiD?

Wyrobienie DigiD w Holandii jest bardzo łatwe i wymaga jedynie wykonania kilku czynności. Musisz zalogować się na stronie https://digid.nl, podając przy tym podstawowe dane osobiste (datę urodzenia, kod pocztowy, obecny adres zamieszkania oraz numer BSN). Następnie musisz uzupełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy, po czym otrzymasz SMS lub wiadomość e-mail ze specjalnym kodem, który będzie niezbędny do otrzymania kodu aktywacyjnego. Kod aktywacyjny odebrać możesz w jednym z punktów obsługi DigiD, a z jego pomocą będziesz mógł zalogować się do swojego osobistego konta.

Kod DigiD dla niezameldowanych?

Do niedawna kod DigiD dla niezameldowanych osób nie był możliwy do wyrobienia. Dziś meldunek nie jest wymagany do tego, aby otrzymać ten cyfrowy identyfikator. Najważniejsze: aby móc wyrobić DigiD code, nie posiadając zameldowania na terenie Holandii, trzeba mieś nadany numer BSN – w takim wypadku można go wyrobić w lokalnym urzędzie gminy, wpisując się do ewidencji podatkowej jako nierezydent.

UWAGA! Kod DigiD straci ważność jeśli nie będziesz go wykorzystywał przez 18 miesięcy (czyli pół roku). Po tym czasie będziesz musiał ubiegać się o nowy identyfikator.

Powiązane posty na blogu:

Progi Podatkowe w Holandii i Polsce: Główne Różnice

Praca w Holandii może przynieść wiele korzyści, w tym wyższe zarobki. Jednak przed podjęciem pracy warto zrozumieć, jakie są różnice w systemach podatkowych między Polską a Holandią. W tym artykule omówimy główne różnice między progami podatkowymi w obu krajach, zwracając uwagę na to, co każdy podatnik powinien wiedzieć. Różnice Podatkowe Między Polską a Holandią  Na […]

Ulga Abolicyjna w Holandii: Co Powinni Wiedzieć Polacy Pracujący za Granicą

Podjęcie pracy w Holandii to szansa na uzyskanie wyższych zarobków, co sprawia, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd zarobkowy do tego kraju. Jednak otrzymywanie wynagrodzenia za granicą wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku również w polskim urzędzie skarbowym. W tym kontekście ulga abolicyjna pozwala zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty i wyrównać różnice między holenderskim […]

Kara za nierozliczenie podatku w Holandii: Czy trzeba się bać?

Wstęp Rozliczenie podatku jest obowiązkiem każdego, kto osiąga dochody, niezależnie od kraju, w którym pracuje. W przypadku Holandii, nieuregulowanie zobowiązań podatkowych może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych. Warto więc zrozumieć, jakie kary grożą za brak rozliczenia podatku zarówno w Holandii, jak i w Polsce, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Kary za nierozliczenie podatku w Holandii Kary […]

Copyright © 2023 Internova-tax