Numer DigiD w Holandii – co to takiego?

DigiD to cyfrowa tożsamość, która w Holandii służy do załatwiania formalności z urzędami. DigiD składa się z unikalnej nazwy użytkownika i hasła. Ta cyfrowa tożsamość używana jest jako elektroniczny podpis zatwierdzający oficjalne dokumenty i wnioski. Decydując się na pracę w Holandii powinieneś rozważyć zdobycie tego identyfikatora. Holenderskie przepisy nie wymagają obowiązkowej rejestracji DigiD, ale życie staje się dzięki temu znacznie wygodniejsze.

Posiadając identyfikator, można złożyć wnioski o m.in.:

-rozliczenie podatku z Holandii,

-przyznanie dodatków (Zorgtoeslag, Kindgebonden Budget, Huurtoeslag),

-rozliczenie VAT,

-przyznanie zasiłków (rodzinnego, dla bezrobotnych),

-zameldowanie na terenie Holandii, wraz z potwierdzeniem wyrobienia obywatelstwa,

-i wiele innych.

Dzięki DigiD możesz sprawdzić różne informacji dotyczących Twojego statusu jako mieszkańca Holandii: dane na temat meldunku, emerytury, osobisty numer BSN, kwotę zwrotu podatku czy zobowiązania finansowe. Za pomocą swojego identyfikatora DigiD zalogujesz się do większości serwisów administracji publicznej, zakładów opieki zdrowotnej i funduszy emerytalnych.

Ze względów bezpieczeństwa wiele organizacji nie pozwala na logowanie się za pomocą samej nazwy użytkownika i hasła. Wymaga natomiast dodatkowo weryfikacji poprzez sms.

Jak uzyskać DigiD?

Wyrobienie DigiD w Holandii jest bardzo łatwe i wymaga jedynie wykonania kilku czynności. Musisz zalogować się na stronie https://digid.nl, podając przy tym podstawowe dane osobiste (datę urodzenia, kod pocztowy, obecny adres zamieszkania oraz numer BSN). Następnie musisz uzupełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy, po czym otrzymasz SMS lub wiadomość e-mail ze specjalnym kodem, który będzie niezbędny do otrzymania kodu aktywacyjnego. Kod aktywacyjny odebrać możesz w jednym z punktów obsługi DigiD, a z jego pomocą będziesz mógł zalogować się do swojego osobistego konta.

Kod DigiD dla niezameldowanych?

Do niedawna kod DigiD dla niezameldowanych osób nie był możliwy do wyrobienia. Dziś meldunek nie jest wymagany do tego, aby otrzymać ten cyfrowy identyfikator. Najważniejsze: aby móc wyrobić DigiD code, nie posiadając zameldowania na terenie Holandii, trzeba mieś nadany numer BSN – w takim wypadku można go wyrobić w lokalnym urzędzie gminy, wpisując się do ewidencji podatkowej jako nierezydent.

UWAGA! Kod DigiD straci ważność jeśli nie będziesz go wykorzystywał przez 18 miesięcy (czyli pół roku). Po tym czasie będziesz musiał ubiegać się o nowy identyfikator.

Powiązane posty na blogu:

Co to jest Belastingdienst?

Rola i znaczenie Belastingdienst w systemie finansowym Holandii Belastingdienst, znany również jako holenderska służba skarbowa, jest kluczowym elementem systemu finansowego Holandii, odgrywającym centralną rolę w zbieraniu podatków i wdrażaniu polityki podatkowej. Instytucja ta jest odpowiedzialna za szeroki zakres czynności, począwszy od oceny i ściągania podatków, po nadzór nad cłami i akcyzą, a kończąc na wypłacaniu […]

Holenderski Jaaropgaaf / Jaaropgave (Jarograf) – wszystko co powinieneś wiedzieć.

Jaaropgave to dokument podatkowy wystawiany w Holandii przez pracodawcę na koniec roku. Jest to podsumowanie dochodów, podatków i składek społecznych, które zostały pobrane od pracownika w ciągu roku podatkowego. Jaaropgave zawiera informacje takie jak: – Dochód brutto pracownika – Podatek dochodowy pobrany od pracownika – Składki na ubezpieczenie społeczne (np. ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie zdrowotne) […]

Rozliczenie podatku z Holandii a polski urząd skarbowy – jak to działa?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę za granicą, w tym również w Holandii. Wielu Polaków wyjeżdża do tego kraju w poszukiwaniu lepszych warunków pracy i zarobków. Jednak, jak to zwykle bywa, wiąże się to również z koniecznością rozliczenia podatkowego zarówno w Holandii, jak i w Polsce. Jak to wszystko działa i […]

Copyright © 2023 Internova-tax