LOHNSTEUERBESCHEINIGUNG – jakie informacje znajdę na niemieckiej karcie podatkowej?
Aleksandra Jagielska
12 czerwca, 2023
Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung jest bardzo ważnym, a może i najważniejszym dokumentem potrzebnym do ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec. Ale dokument ten potrzebny jest nie tylko do rozliczenia podatku. Lohnsteuerbescheinigung to też jeden z dokumentów, który trzeba dostarczyć wnioskując o świadczenia na terenie Niemiec np. do urzędu pracy, czyli do Bundesagentur für Arbeit czy do Familienkasse wnioskując o zasiłek Kindergeld.
Jeśli byłeś zatrudniony w Niemczech na podstawie umowy o pracę, pracodawcy są zobowiązani do wydania Ci omawianego zaświadczenia. Mają na to czas do końca lutego następnego roku. Czyli jeśli pracujesz w roku 2022, to Lohnsteuerbescheinigung otrzymasz do końca lutego 2023 roku. Dokument może być wydany również wcześniej, jeżeli zatrudnienie ustało przed końcem roku podatkowego. Możesz otrzymać go w wersji papierowej lub elektronicznej na podany pracodawcy adres e-mail.
Jakie informacje znajdziesz na Lohnsteuerbescheinigung?
• Pozycja 1, czyli Bescheinigungszeitraum – to okres trwania stosunku pracy u danego pracodawcy.
• Pozycja 3 – Bruttoarbeitslohn. W tym miejscu wykazane jest wynagrodzenie brutto jakie uzyskaliśmy w Niemczech za określony okres pracy u danego pracodawcy.
• Pozycja 4, 5, 6
-Lohnsteuer
-Solidaritätszuschlag
-Kirchensteuer
W tych pozycjach znajdziesz kwotę odprowadzonego podatku dochodowego, dodatku solidarnościowego oraz podatku kościelnego. Suma tych trzech pozycji to całościowy podatek zapłacony na terenie Niemiec.
Pamiętaj jednak, że nie zawsze oznacza to , iż taka kwota będzie dla nas w 100% do zwrotu. Wysokość zwrotu podatku z Niemiec jest uzależniona od wielu czynników.
• Osoby zatrudnione bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy, na swojej karcie podatkowej będą miały również pozycje (22a, 23a, 25, 26, 27), które określają wysokość odprowadzonych składek na ubezpieczenie, jakie można odliczyć w zeznaniu rocznym z Niemiec.
• Osoby, które był oddelegowane z polskich firm do pracy do Niemiec, również mają prawo do odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie, ale muszą przedstawić je na odrębnym zaświadczeniu, które wystawi pracodawcę.
Oprócz tego na niemieckim PIT-11 (Lohnsteuerbescheinigung) znajdziesz takie informacje jak:
• Steuerklasse/Steuerfaktor, czyli klasę podatkową, na której zostałeś zarejestrowany w niemieckim Urzędzie Skarbowym. Na podstawie tej klasy ustalana jest wysokość podatku, jaką musisz zapłacić do Finanzamtu.
• Identifikationsnummer – odpowiednik naszego numer PESEL. Numer nadawany jest raz na całe życie. Za jego nadanie odpowiedzialny jest Bundeszentralamt für Steuern.
• Wyznanie – od tej informacji zależy czy i w jakiej wysokości od Twojego wynagrodzenia zostanie odprowadzony podatek kościelny. Najczęściej spotykane wyznanie u Polaków pracujących w Niemczech to wiara rzymsko-katolicka (rk).
Soka-Bau, czyli Sozialkassen der Bauwirtschaft, to niemiecka kasa urlopowa działająca w sektorze budowlanym. Jej głównym celem jest zapewnienie, aby pracownicy zatrudnieni w branży budowlanej w Niemczech mogli korzystać z przysługujących im praw do urlopu, niezależnie od częstych zmian pracodawcy, które są charakterystyczne dla tej branży. System ten jest kluczowy dla ochrony interesów pracowników, zwłaszcza tych, […]
Niemieckie agencje pracy odgrywają kluczową rolę w procesie zatrudniania Polaków na niemieckim rynku pracy. Dla wielu osób, które decydują się na pracę za granicą, agencje te stanowią pierwszy krok do znalezienia stabilnego zatrudnienia. Agencje zajmują się rekrutacją pracowników na różne stanowiska, od prostych prac fizycznych, po wykwalifikowane stanowiska techniczne i specjalistyczne. Korzystanie z usług agencji […]
Niemiecki system emerytalny odgrywa istotną rolę w życiu wielu Polaków, którzy pracowali lub nadal pracują w Niemczech. Dla wielu z nich emerytura z Niemiec stanowi istotne źródło dochodu na starość. Niemiecka emerytura, wypłacana przez Deutsche Rentenversicherung, jest dostępna zarówno dla obywateli Niemiec, jak i dla obcokrajowców, w tym Polaków, którzy spełniają określone kryteria. System ten […]