Kwota wolna od podatku w Niemczech w 2024 roku

Tak jak w Polsce oraz w innych krajach funkcjonuje pojęcie kwoty wolnej od podatku, tak możemy się z nim spotkać również w niemieckim systemie podatkowym.

Zacznijmy, więc o początku… Czym właściwie jest kwota wolna od podatku?

Jest to określona suma pieniędzy, która jest zwolniona z opodatkowania. Oznacza to, że jeśli Twój dochód nie przekracza tej kwoty, nie musisz płacić od niego podatku.

Kwota wolna od podatku może być różna w zależności od kraju. W niektórych krajach, takich jak Niemcy, kwota wolna od podatku jest ustalana rocznie i jest różna dla osób samotnych i małżeństw.

Do 31 grudnia 2023 roku kwota wolna od podatku wynosiła 10 908 euro dla osób samotnych i 21 816 euro dla małżeństw.

W 2024 roku, kwota wolna od podatku w Niemczech wynosić będzie 11 604 euro rocznie dla osób samotnych. Oznacza to, że jeśli Twój roczny dochód nie przekracza tej kwoty, nie będziesz musiał płacić podatku dochodowego.

Dla małżeństw, kwota wolna od podatku będzie podwojona, osiągając 23 208 euro rocznie. To oznacza, że Urząd Skarbowy (Finanzamt) przy opodatkowaniu będzie mógł sięgnąć tylko po część Waszego dochodu, która przekracza tę kwotę.

Warto zauważyć, że kwota wolna od podatku może się różnić w zależności od sytuacji osobistej, takiej jak posiadanie dzieci, niepełnosprawność, czy też inne czynniki. Dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertem podatkowym, aby upewnić się, jaka kwota wolna od podatku dotyczy Twojej sytuacji.

Kwota wolna od podatku w Niemczech jest ważnym elementem systemu podatkowego, który ma na celu ulżenie obciążenia podatkowego dla osób o niższych dochodach. Zapewnia to pewną ulgę finansową dla osób zarabiających mniej, umożliwiając im zatrzymanie większej części swojego dochodu.

Kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich rezydentów podatkowych Niemiec. Jeśli jednak rezydencja podatkowa znajduje się w innym kraju niż Niemcy, np. w Polsce, obowiązek podatkowy w Niemczech jest ograniczony. Oznacza to, że podatnikowi nie przysługują wszystkie ulgi podatkowe oraz odliczenia, a nawet kwota wolna od podatku. Rezydencja podatkowa znajduje się tam, gdzie podatnik spędza więcej niż 183 dni w roku (czyli ponad pół roku), bądź tam, gdzie znajduje się jego centrum życiowych interesów lub gdzie osiąga więcej niż 90% swoich globalnych dochodów.

Kwota wolna od podatku w Niemczech w latach 2020, 2021, 2022, 2023, 2024

RokOsoby samotneMałżeństwa
20209 408 €18 816 €
20219 744 €19 488 €
202210 347 €20 694 €
202310 908 €21 816 €
202411 604 €23 208 €

Powiązane posty na blogu:

Praca i podatki w Niemczech

Rynek pracy w Niemczech i podatki Niemcy, jako jedna z największych gospodarek w Europie, oferują liczne możliwości zatrudnienia dla obywateli kraju oraz imigrantów. Rynek pracy charakteryzuje się wysokim poziomem profesjonalizmu, konkurencyjnymi wynagrodzeniami i solidnymi systemami zabezpieczenia społecznego. Jednakże, zrozumienie niemieckiego rynku pracy wymaga znajomości jego struktury, kultury korporacyjnej oraz praw i obowiązków pracowniczych. Zatrudnienie w […]

Jak odzyskać podatek z Niemiec?

Zwrot podatku z Niemiec dla Polaków Aby uzyskać zwrot podatku z Niemiec, Polacy pracujący w tym kraju muszą spełnić określone wymagania i złożyć niezbędne dokumenty. Kluczowym dokumentem w procesie jest Lohnsteuerkarte (karta podatkowa) lub Besondere Lohnsteuerbescheinigung (zaświadczenie podatkowe), które otrzymuje się od pracodawcy. Dokumenty te zawierają informacje o zarobkach oraz odprowadzonych zaliczkach na podatek​​. Proces […]

Kindergeld, a 800 plus

Wprowadzenie do Kindergeld i 800 Plus Kindergeld, czyli uniwersalne świadczenie rodzinne w Niemczech, stanowi znaczącą formę wsparcia finansowego dla rodzin, mającą na celu ulżenie rodzicom w pokrywaniu podstawowych kosztów związanych z wychowywaniem dzieci. W 2024 roku, rodziny w Niemczech mogą oczekiwać kontynuacji tego wsparcia, które wynosi 250 euro miesięcznie na każde dziecko. Co istotne, Kindergeld […]

Copyright © 2023 Internova-tax