Jak rozliczyć dochody z Belgii?

Jak rozliczyć dochody z Belgii?

Jeśli pracowałeś na terenie Belgii, to pamiętaj o obowiązku rozliczenia się z belgijskim urzędem skarbowym. Możesz zrobić to na dwa sposoby:

-na otrzymanym z belgijskiego urzędu skarbowego formularzu.

-elektronicznie poprzez belgijski system TaxOnWeb.

Elektroniczna forma jest korzystniejsza, a takie rozliczenia zazwyczaj są szybciej rozpatrywane. Daje ona również możliwość natychmiastowego poznania kwoty zwrotu podatku z Belgii.

Do kiedy trzeba się rozliczyć w Belgii?

Termin, w którym musisz zmieścić się ze złożeniem swojej deklaracji podatkowej w belgijskim fiskusie, zależy od tego czy byłeś tam zameldowany.

Termin na rozliczenie podatku z Belgii za 2022 dla zameldowanych:

-poprzez papierowy formularz: nie później niż 30 czerwca 2023 roku,

-elektronicznie: do 15 lipca 2023 roku.

Termin na rozliczenie podatku z Belgii za 2022 dla niezameldowanych:

Niezależnie czy składasz zeznanie na papierze czy elektronicznie, możesz to zrobić od połowy września 2023 roku, najpóźniej do 24 listopada 2023 roku.

Pamiętaj jednak, że w Belgii możesz rozliczać podatek dochodowy do 3 lat wstecz, licząc od końca grudnia wybranego roku podatkowego. W praktyce oznacz to, że do końca 2023 roku możesz rozliczyć się jeszcze za lata 2022, 2021 oraz 2020 i otrzymać zwrot podatku z Belgii.

Zgłoś się po pomoc do profesjonalistów. Otrzymasz od nas wsparcie na każdym etapie współpracy, a nasi doradcy przejmą na siebie wszelkie formalności.

INTERNOVA-TAX

Szukasz profesjonalnego partnera do optymalizacji swoich finansów? Poznaj Biuro Podatkowe Internova-Tax, które specjalizuje się nie tylko w rozliczeniach, ale również w zasiłkach, dodatkach i świadczeniach urlopowych z zagranicy.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia dochodu z Belgii?

Wszystkie dokumenty jakich będziesz potrzebował(a) do rozliczenia podatku znajdziesz poniżej:

  • Belgijska karta podatkowa Fiche. Twój pracodawca powinien wystawić Ci ją po 31 grudnia danego roku podatkowego (maksymalnie do końca kwietnia kolejnego roku). Jeśli jednak tak się nie stało i nie dysponujesz takim dokumentem, możesz dostarczyć zamiast tego zastawienie płacowe Individuale Rekening;
  • Dwustronna kopia dowodu osobistego – do potwierdzenia Twojej tożsamości w urzędzie;
  • Kopia aktu małżeństwa na druku europejskim. W przypadku osób, które są w związku małżeńskim wspólne rozliczenie w Belgii jest obowiązkowe;
  • Kopia aktu urodzenia dziecka na druku europejskim – jeśli w swoim rozliczeniu uwzględniasz ulgę na dziecko.

Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, to niezbędne będzie również złożenie Pitu 36 z załącznikiem ZG w polskim urzędzie skarbowym.

Kalkulator zwrotu podatku z Belgii

Bezpłatnie zleć nam obliczenie kwoty podatku jaka przysługuje Ci do zwrotu

  1. Wyślij nam zdjęcie lub skan swojej karty podatkowej z Belgii (Loonfiche);
  2. Podaj wysokość dochodu jaki osiągnąłeś poza Belgią (np. za pracę w Polsce) i ewentualne ulgi jakie życzyłbyś sobie uwzględnić w Twoim zeznaniu rocznym. 
  3. Poczekaj 15 minut i otrzymaj odpowiedź z dokładnie oszacowaną kwotą podatku, jaka należy Ci się do zwrotu z belgijskiego urzędu skarbowego.

W naszym biurze kalkulacja jest zawsze BEZPŁATNA.

Powiązane posty na blogu:

Zarobki w Belgii – Najlepiej Opłacane Zawody 2024

Belgijski rynek pracy oferuje wiele możliwości, a wynagrodzenia należą do najwyższych w Unii Europejskiej. W 2024 roku średnie roczne zarobki w Belgii wynoszą 49 801,43 euro (222 327,81 PLN). Płaca minimalna wynosi około 1955 euro brutto miesięcznie, natomiast średnie wynagrodzenie to około 3900-4600 euro brutto miesięcznie. Warto zwrócić uwagę na różnice w zarobkach w zależności […]

Mała Emerytura z Belgii a Obowiązek Rozliczenia w Belgii

Wprowadzenie W chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, pracujący legalnie w Belgii Polacy zostali objęci belgijskim systemem ubezpieczeń społecznych, co oznacza, że nabyli prawo do państwowej emerytury. Wysokość emerytury w Belgii zależy od liczby lat pracy oraz wysokości zarobków. Aby otrzymać pełne świadczenie, wymagane jest minimum 45 lat pracy. System Emerytalny w Belgii Trójskładnikowy System […]

Kompleksowy przewodnik po zasiłku dla bezrobotnych w Belgii

Wstęp do systemu wsparcia dla bezrobotnych w Belgii W Belgii, system wsparcia dla osób bezrobotnych jest uznawany za jeden z najbardziej rozwiniętych na świecie. Zaprojektowany, by nie tylko oferować pomoc finansową, ale również wspierać w aktywnym poszukiwaniu zatrudnienia, system ten zapewnia kompleksowe doradztwo zawodowe, szkolenia i inne formy wsparcia. Dla osób znajdujących się w trudnej […]

Copyright © 2023 Internova-tax