Jeżeli osiągnąłeś dochody w Austrii, a jesteś polskim rezydentem podatkowym, to obowiązuje Cię rozliczenie z polskim urzędem skarbowym. Niezbędny będzie do tego formularz PIT-36 z załącznikiem ZG – należy zamieścić w nim wszystkie informacje o zagranicznych dochodach i opłaconych zaliczkach na podatek.
Zmiany w opodatkowaniu austriackich dochodów w Polsce
Od 01.01.2019 uległ zmianie sposób opodatkowania austriackich dochodów w Polsce. Do końca 2018 roku, dochody te były opodatkowane wg tzw. metody wyłączenia z progresją. Obecnie obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia. Stąd, rozliczenie PIT z Austrii od 2020 roku trzeba dokonać na nowych zasadach.
Co to oznacza dla podatnika? Osoba osiągająca dochody w Austrii może zapłacić wyższy niż do tej pory podatek w Polsce. W przypadku takiej metody rozliczania podatku z zagranicy istnieje możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej. Obecnie jest ona jednak limitowana – wysokość odliczenia nie może być wyższa niż 1.360 zł.
Kto musi składać PIT 36/ZG w Polsce?
Jedynym sposobem, aby podatnik uniknął złożenia zeznania podatkowego w Polsce jest udowodnienie, że nie ma w tym kraju rezydencji podatkowej. Rezydentami podatkowymi w Polsce są podatnicy, jeżeli:
- przebywali ponad 183 dni w roku podatkowym w Polsce
lub
- posiadają centrum interesów osobistych lub gospodarczych (tzw. ośrodek interesów życiowych) w Polsce.
Nie zawsze da się ustalić czy dochód austriacki powinien być wykazany/rozliczony w Polsce i określić rezydencję podatkową w sposób jednoznaczny. Aby uzyskać pewną informację należy zapytać o to w swoim urzędzie skarbowym.
Ważne informacje dotyczące rozliczenia
UWAGA! Pamiętaj, że złożenie PIT-u 36+ZG może okazać się niezbędne do otrzymania z polskiego urzędu skarbowego zaświadczenia EU/EWR (EU/EEA). Wspomniane zaświadczenie jest niezbędne do rozliczenia podatku i uzyskaniu zwrotu podatku z Austrii.
Do rozliczenia podatku z Austrii niezbędna będzie karta podatkowa Lohnzettel. Zawarte są na niej wszystkie dane dotyczące wynagrodzenia oraz zapłaconych składek.
Praktyczne wskazówki dotyczące rozliczenia dochodów z Austrii w Polsce
Osoby pracujące w Austrii powinny pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z rozliczeniem podatkowym w Polsce:
Terminy rozliczenia
Rozliczenie dochodów z Austrii w polskim PIT należy złożyć w standardowym terminie dla zeznań rocznych, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Warto pamiętać, że termin ten dotyczy zarówno złożenia deklaracji, jak i zapłaty ewentualnego podatku.
Unikanie podwójnego opodatkowania
Pomiędzy Polską a Austrią obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej metody rozliczenia (obecnie metoda proporcjonalnego odliczenia) podatek zapłacony w Austrii jest uwzględniany przy obliczaniu polskiego zobowiązania podatkowego.
Przeliczanie waluty
Dochody uzyskane w euro należy przeliczyć na złotówki według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W praktyce oznacza to konieczność przeliczania każdej wypłaty według odpowiedniego kursu walut.