Dochody z Austrii, a polski PIT

Jeżeli osiągnąłeś dochody w Austrii, a jesteś polskim rezydentem podatkowym, to obowiązuje Cię rozliczenie z polskim urzędem skarbowym. Niezbędny będzie do tego formularz PIT-36 z załącznikiem ZG – należy zamieścić w nim wszystkie informacje o zagranicznych dochodach i opłaconych zaliczkach na podatek.

Od 01.01.2019 uległ zmianie sposób opodatkowania austriackich dochodów w Polsce. Do końca 2018 roku, dochody te były opodatkowane wg tzw. metody wyłączenia z progresją. Obecnie obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia. Stąd, rozliczenie pit z Austrii od 2020 roki trzeba dokonać na nowych zasadach. Co to oznacza dla podatnika? Osoba osiągająca dochody w Austrii może zapłacić wyższy niż do tej pory podatek w Polsce. W przypadku takiej metody rozliczania podatku z zagranicy istnieje możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej. Obecnie jest ona jednak limitowana – wysokość odliczenia nie może być wyższa niż 1.360 zł.

Czy muszę składać PIT 36/ZG w Polsce?

Jedynym sposobem, aby podatnik uniknął złożenia zeznania podatkowego w Polsce jest udowodnienie, że nie ma w tym kraju rezydencji podatkowej. Rezydentami podatkowymi w Polsce są podatnicy, jeżeli:

• przebywali ponad 183 dni w roku podatkowym w Polsce

lub

• posiadają centrum interesów osobistych lub gospodarczych (tzw. ośrodek interesów życiowych) w Polsce.

Nie zawsze da się ustalić czy dochód Austriacki powinien być wykazany/rozliczony w Polsce i określić rezydencję podatkową w sposób jednoznaczny. Aby uzyskać pewną informację należy zapytać o to w swoim urzędzie skarbowym.

UWAGA! Pamiętaj, że złożenie PITU 36+ZG może okazać się niezbędne do otrzymania z polskiego urzędu skarbowego zaświadczenia EU/EWR (EU/EEA). Wspomniane zaświadczenie jest niezbędne do rozliczenia podatku i uzyskaniu zwrotu podatku z Austrii.

Do rozliczenia podatku z Austrii niezbędna będzie karta podatkowa Lohnzettel. Zawarte są na niej wszystkie dane dotyczące wynagrodzenia oraz zapłaconych składek. 

Pracowałeś w Austrii i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku?

Skontaktuj się z biurem rachunkowym Internova-Tax. Przeprowadzimy Cię przez cały proces rozliczenia podatku. Posiadamy niezbędne doświadczenie pozwalające uzyskać najkorzystniejszy zwrot podatku z Austrii i maksymalnie skrócić czas oczekiwania. Nasi eksperci służą pomocą także w sporządzeniu deklaracji PIT 36 z załącznikiem ZG. Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny, oferując przy tym najwyższą jakość usług.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na każde pytanie!

Powiązane posty na blogu:

Zwrot podatku z Austrii – zmiany w 2024 roku

Zmiany w systemie podatkowym w Austrii w 2024 Roku W Austrii od 1 stycznia 2024 roku wprowadzone zostaną nowe progi podatkowe, co jest częścią szeroko zakrojonej reformy podatkowej mającej na celu odciążenie mieszkańców tego kraju. Zmiany te mają szczególnie wesprzeć klasę średnią oraz przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności pracy i inwestycji w Austrii. Plan reformy […]

Zwrot podatku z Austrii – dla kogo?

Praca w Austrii wiąże się z wieloma aspektami prawnymi i finansowymi, z których jednym z kluczowych jest kwestia opodatkowania dochodów. Dla wielu pracujących w tym kraju, zwłaszcza dla osób, które nie są jego stałymi mieszkańcami, istotnym elementem jest możliwość dokonania zwrotu podatku. Proces ten może być nieco skomplikowany, ale zrozumienie jego podstawowych zasad może pomóc […]

Podatki w Austrii: jaka jest kwota wolna od podatku w Austrii?

Tak jak wielu krajach Unii Europejskiej, również w Polsce, w Austrii obowiązuje kwota wolna od podatku. Oznacza to, że jeżeli nie przekroczysz ustalonej kwoty dochodu, nie będziesz musiał zapłacić podatku dochodowego. Reguła ta dotyczy wszystkich zatrudnionych legalnie pracowników. W porównaniu z 2022 rokiem kwota wolna od podatku w Austrii od 2024 roku jest wyższa o […]

Copyright © 2023 Internova-tax