Dochody z Austrii, a polski PIT

Jeżeli osiągnąłeś dochody w Austrii, a jesteś polskim rezydentem podatkowym, to obowiązuje Cię rozliczenie z polskim urzędem skarbowym. Niezbędny będzie do tego formularz PIT-36 z załącznikiem ZG – należy zamieścić w nim wszystkie informacje o zagranicznych dochodach i opłaconych zaliczkach na podatek.

Od 01.01.2019 uległ zmianie sposób opodatkowania austriackich dochodów w Polsce. Do końca 2018 roku, dochody te były opodatkowane wg tzw. metody wyłączenia z progresją. Obecnie obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia. Stąd, rozliczenie pit z Austrii od 2020 roki trzeba dokonać na nowych zasadach. Co to oznacza dla podatnika? Osoba osiągająca dochody w Austrii może zapłacić wyższy niż do tej pory podatek w Polsce. W przypadku takiej metody rozliczania podatku z zagranicy istnieje możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej. Obecnie jest ona jednak limitowana – wysokość odliczenia nie może być wyższa niż 1.360 zł.

Czy muszę składać PIT 36/ZG w Polsce?

Jedynym sposobem, aby podatnik uniknął złożenia zeznania podatkowego w Polsce jest udowodnienie, że nie ma w tym kraju rezydencji podatkowej. Rezydentami podatkowymi w Polsce są podatnicy, jeżeli:

• przebywali ponad 183 dni w roku podatkowym w Polsce

lub

• posiadają centrum interesów osobistych lub gospodarczych (tzw. ośrodek interesów życiowych) w Polsce.

Nie zawsze da się ustalić czy dochód Austriacki powinien być wykazany/rozliczony w Polsce i określić rezydencję podatkową w sposób jednoznaczny. Aby uzyskać pewną informację należy zapytać o to w swoim urzędzie skarbowym.

UWAGA! Pamiętaj, że złożenie PITU 36+ZG może okazać się niezbędne do otrzymania z polskiego urzędu skarbowego zaświadczenia EU/EWR (EU/EEA). Wspomniane zaświadczenie jest niezbędne do rozliczenia podatku i uzyskaniu zwrotu podatku z Austrii.

Do rozliczenia podatku z Austrii niezbędna będzie karta podatkowa Lohnzettel. Zawarte są na niej wszystkie dane dotyczące wynagrodzenia oraz zapłaconych składek. 

Pracowałeś w Austrii i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku?

Skontaktuj się z biurem rachunkowym Internova-Tax. Przeprowadzimy Cię przez cały proces rozliczenia podatku. Posiadamy niezbędne doświadczenie pozwalające uzyskać najkorzystniejszy zwrot podatku z Austrii i maksymalnie skrócić czas oczekiwania. Nasi eksperci służą pomocą także w sporządzeniu deklaracji PIT 36 z załącznikiem ZG. Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny, oferując przy tym najwyższą jakość usług.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na każde pytanie!

Powiązane posty na blogu:

Zwolnienie Chorobowe w Austrii: Jak i Kiedy Zgłosić L4?

Zwolnienie lekarskie jest ważnym elementem systemu ochrony zdrowia i zabezpieczenia społecznego w Austrii, pozwalając pracownikom na uzyskanie czasu wolnego od pracy w przypadku choroby. W tym artykule przybliżymy procedury związane ze zgłaszaniem zwolnienia chorobowego oraz omówimy prawa i obowiązki pracowników w tej sytuacji. Procedury Przy Zwolnieniu Lekarskim  W sytuacji, gdy pracownik jest chory i nie […]

Co można odliczyć od podatku dla osób fizycznych w Austrii? Przegląd różnych ulg podatkowych

Austria oferuje szeroki wachlarz ulg podatkowych dla osób fizycznych, które pomagają zredukować obciążenie podatkowe. Dzięki nim codzienne wydatki mogą być częściowo zrekompensowane, co przekłada się na większą oszczędność dla podatników. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym ulgom podatkowym dostępnym w Austrii, w tym ulgom za dojazdy do pracy, koszty kształcenia oraz inne odliczenia. Pendlerpauschale – […]

Zasiłek dla Bezrobotnych w Austrii: Kompletny Przewodnik

Wprowadzenie: Zasiłek dla Bezrobotnych w Austrii – Twoje Prawo do Wsparcia Zasiłek dla bezrobotnych, znany w Austrii jako Arbeitslosengeld, jest kluczowym elementem systemu wsparcia socjalnego w tym kraju. Dzięki jednemu z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej, Austria jest postrzegana jako gospodarczo stabilny kraj. Jednak, nawet tutaj, utrata pracy może zdarzyć się każdemu, a system […]

Copyright © 2023 Internova-tax