Premia inflacyjna w Niemczech!

Rosnąca inflacja i koszty życia sprawiły, iż koalicja rządząca w Niemczech zdecydowała się na wprowadzenie szeregu ulg i dodatków, mogących wyrównać warunki życia osób zamieszkałych ten kraj. Spośród wielu możliwości, w ramach pakietu pomocowego przewidziano także specjalną premię inflacyjną, mogącą wesprzeć portfele pracowników. 

Czym jest dodatek inflacyjny? 

Inflationsausgleichsprämie to rozwiązanie zainicjowane w ramach trzeciego pakietu ulg, które mają wspomóc mieszkańców Niemiec podczas trwającej recesji. Bonus inflacyjny to specjalna premia, która przewidziana jest dla osób pracujących i mieszkających na terenie Niemiec. Premia ta nie podlega opodatkowaniu aż do wysokości 3000 euro – może ona zostać wypłacona do końca 2024 roku i możliwa jest także płatność w ratach. 

Kto kwalifikuje się do otrzymania premii inflacyjnej w Niemczech? 

Do otrzymania premii inflacyjnej kwalifikuje się każdy pracownik, który mieszka i pracuje w Niemczech. Niestety wyklucza to z tego grona pracowników transgranicznych. Jest to jednak dobrowolne świadczenie pracodawcy – podobnie jak premia COVIDowa, nie podlega ono prawu do roszczeń. Oznacza to, że jej wypłacenie zależy dużej mierze od dobrej woli pracodawcy. 

Czy pracodawca z Niemiec może nie wypłacać bonusu inflacyjnego?

Premia inflacyjna nie jest obowiązkowa – oznacza to, że nie każdy pracodawca musi ją wypłacać. Trwająca recesja daje się odczuć praktycznie każdemu, także przedsiębiorcom, którzy często odnieśli naprawdę duże straty w wyniku znacznego wzrostu cen energii oraz surowców. W wyniku słabej sytuacji gospodarczej wielu przedsiębiorców po prostu nie jest stanie wypłacić dodatkowych pensji. 

Niemieckie firmy mogą jednak wypłacać swoim pracownikom inne bonusy, które także są wolne od podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Są to dodatki rzeczowe – zarówno produkty, jak i usługi. Zgodnie z obecnymi przepisami mogą być to świadczenia o wartości do 600 euro rocznie. Jeśli Twój pracodawca nie zamierza wypłacać premii inflacyjnej, porozmawiaj z nim o tym, czy może zrekompensować to innego rodzaju świadczeniami. Sprawdź też zwrot podatku z Niemiec.

Powiązane posty na blogu:

Pobyt w Szpitalu w Niemczech: Praktyczny Przewodnik

Wprowadzenie Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule przybliżymy najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne pacjenta. Jeśli posiadasz ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, koszty […]

System Klas Podatkowych w Niemczech: Klasa Podatkowa IV dla Małżeństw

Wprowadzenie do Systemu Klas Podatkowych w Niemczech System klas podatkowych w Niemczech odgrywa kluczową rolę w dostosowywaniu obciążeń podatkowych do indywidualnych sytuacji życiowych i finansowych podatników. Każda z sześciu klas podatkowych ma swoje specyficzne cechy, które wpływają na wysokość podatków, jakie muszą płacić osoby zatrudnione. System ten pozwala na bardziej precyzyjne i sprawiedliwe rozliczanie podatków, […]

Praca w niemczech ważne informacje

Wstęp Niemcy to jedno z najczęściej wybieranych miejsc do pracy przez Polaków. Ze względu na bliskość geograficzną, stabilną gospodarkę oraz atrakcyjne zarobki, coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za zachodnią granicę. W tym artykule omówimy, dlaczego praca w Niemczech jest tak popularna, jakie są jej korzyści, jakie branże cieszą się największym zainteresowaniem oraz jak […]

Copyright © 2023 Internova-tax