Premia inflacyjna w Niemczech!

Rosnąca inflacja i koszty życia sprawiły, iż koalicja rządząca w Niemczech zdecydowała się na wprowadzenie szeregu ulg i dodatków, mogących wyrównać warunki życia osób zamieszkałych ten kraj. Spośród wielu możliwości, w ramach pakietu pomocowego przewidziano także specjalną premię inflacyjną, mogącą wesprzeć portfele pracowników. 

Czym jest dodatek inflacyjny? 

Inflationsausgleichsprämie to rozwiązanie zainicjowane w ramach trzeciego pakietu ulg, które mają wspomóc mieszkańców Niemiec podczas trwającej recesji. Bonus inflacyjny to specjalna premia, która przewidziana jest dla osób pracujących i mieszkających na terenie Niemiec. Premia ta nie podlega opodatkowaniu aż do wysokości 3000 euro – może ona zostać wypłacona do końca 2024 roku i możliwa jest także płatność w ratach. 

Kto kwalifikuje się do otrzymania premii inflacyjnej w Niemczech? 

Do otrzymania premii inflacyjnej kwalifikuje się każdy pracownik, który mieszka i pracuje w Niemczech. Niestety wyklucza to z tego grona pracowników transgranicznych. Jest to jednak dobrowolne świadczenie pracodawcy – podobnie jak premia COVIDowa, nie podlega ono prawu do roszczeń. Oznacza to, że jej wypłacenie zależy dużej mierze od dobrej woli pracodawcy. 

Czy pracodawca z Niemiec może nie wypłacać bonusu inflacyjnego?

Premia inflacyjna nie jest obowiązkowa – oznacza to, że nie każdy pracodawca musi ją wypłacać. Trwająca recesja daje się odczuć praktycznie każdemu, także przedsiębiorcom, którzy często odnieśli naprawdę duże straty w wyniku znacznego wzrostu cen energii oraz surowców. W wyniku słabej sytuacji gospodarczej wielu przedsiębiorców po prostu nie jest stanie wypłacić dodatkowych pensji. 

Niemieckie firmy mogą jednak wypłacać swoim pracownikom inne bonusy, które także są wolne od podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Są to dodatki rzeczowe – zarówno produkty, jak i usługi. Zgodnie z obecnymi przepisami mogą być to świadczenia o wartości do 600 euro rocznie. Jeśli Twój pracodawca nie zamierza wypłacać premii inflacyjnej, porozmawiaj z nim o tym, czy może zrekompensować to innego rodzaju świadczeniami. Sprawdź też zwrot podatku z Niemiec.

Powiązane posty na blogu:

Praca i podatki w Niemczech

Rynek pracy w Niemczech i podatki Niemcy, jako jedna z największych gospodarek w Europie, oferują liczne możliwości zatrudnienia dla obywateli kraju oraz imigrantów. Rynek pracy charakteryzuje się wysokim poziomem profesjonalizmu, konkurencyjnymi wynagrodzeniami i solidnymi systemami zabezpieczenia społecznego. Jednakże, zrozumienie niemieckiego rynku pracy wymaga znajomości jego struktury, kultury korporacyjnej oraz praw i obowiązków pracowniczych. Zatrudnienie w […]

Jak odzyskać podatek z Niemiec?

Zwrot podatku z Niemiec dla Polaków Aby uzyskać zwrot podatku z Niemiec, Polacy pracujący w tym kraju muszą spełnić określone wymagania i złożyć niezbędne dokumenty. Kluczowym dokumentem w procesie jest Lohnsteuerkarte (karta podatkowa) lub Besondere Lohnsteuerbescheinigung (zaświadczenie podatkowe), które otrzymuje się od pracodawcy. Dokumenty te zawierają informacje o zarobkach oraz odprowadzonych zaliczkach na podatek​​. Proces […]

Kindergeld, a 800 plus

Wprowadzenie do Kindergeld i 800 Plus Kindergeld, czyli uniwersalne świadczenie rodzinne w Niemczech, stanowi znaczącą formę wsparcia finansowego dla rodzin, mającą na celu ulżenie rodzicom w pokrywaniu podstawowych kosztów związanych z wychowywaniem dzieci. W 2024 roku, rodziny w Niemczech mogą oczekiwać kontynuacji tego wsparcia, które wynosi 250 euro miesięcznie na każde dziecko. Co istotne, Kindergeld […]

Copyright © 2023 Internova-tax