Premia inflacyjna w Niemczech!

Rosnąca inflacja i koszty życia sprawiły, iż koalicja rządząca w Niemczech zdecydowała się na wprowadzenie szeregu ulg i dodatków, mogących wyrównać warunki życia osób zamieszkałych ten kraj. Spośród wielu możliwości, w ramach pakietu pomocowego przewidziano także specjalną premię inflacyjną, mogącą wesprzeć portfele pracowników. 

Czym jest dodatek inflacyjny? 

Inflationsausgleichsprämie to rozwiązanie zainicjowane w ramach trzeciego pakietu ulg, które mają wspomóc mieszkańców Niemiec podczas trwającej recesji. Bonus inflacyjny to specjalna premia, która przewidziana jest dla osób pracujących i mieszkających na terenie Niemiec. Premia ta nie podlega opodatkowaniu aż do wysokości 3000 euro – może ona zostać wypłacona do końca 2024 roku i możliwa jest także płatność w ratach. 

Kto kwalifikuje się do otrzymania premii inflacyjnej w Niemczech? 

Do otrzymania premii inflacyjnej kwalifikuje się każdy pracownik, który mieszka i pracuje w Niemczech. Niestety wyklucza to z tego grona pracowników transgranicznych. Jest to jednak dobrowolne świadczenie pracodawcy – podobnie jak premia COVIDowa, nie podlega ono prawu do roszczeń. Oznacza to, że jej wypłacenie zależy dużej mierze od dobrej woli pracodawcy. 

Czy pracodawca z Niemiec może nie wypłacać bonusu inflacyjnego?

Premia inflacyjna nie jest obowiązkowa – oznacza to, że nie każdy pracodawca musi ją wypłacać. Trwająca recesja daje się odczuć praktycznie każdemu, także przedsiębiorcom, którzy często odnieśli naprawdę duże straty w wyniku znacznego wzrostu cen energii oraz surowców. W wyniku słabej sytuacji gospodarczej wielu przedsiębiorców po prostu nie jest stanie wypłacić dodatkowych pensji. 

Niemieckie firmy mogą jednak wypłacać swoim pracownikom inne bonusy, które także są wolne od podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Są to dodatki rzeczowe – zarówno produkty, jak i usługi. Zgodnie z obecnymi przepisami mogą być to świadczenia o wartości do 600 euro rocznie. Jeśli Twój pracodawca nie zamierza wypłacać premii inflacyjnej, porozmawiaj z nim o tym, czy może zrekompensować to innego rodzaju świadczeniami. Sprawdź też zwrot podatku z Niemiec.

Powiązane posty na blogu:

Soka-Bau – niemiecka kasa urlopowa dla branży budowlanej. Świadczenie urlopowe.

Soka-Bau, czyli Sozialkassen der Bauwirtschaft, to niemiecka kasa urlopowa działająca w sektorze budowlanym. Jej głównym celem jest zapewnienie, aby pracownicy zatrudnieni w branży budowlanej w Niemczech mogli korzystać z przysługujących im praw do urlopu, niezależnie od częstych zmian pracodawcy, które są charakterystyczne dla tej branży. System ten jest kluczowy dla ochrony interesów pracowników, zwłaszcza tych, […]

Niemieckie agencje pracy. Na co zwracać uwagę przy wyborze agencji?

Niemieckie agencje pracy odgrywają kluczową rolę w procesie zatrudniania Polaków na niemieckim rynku pracy. Dla wielu osób, które decydują się na pracę za granicą, agencje te stanowią pierwszy krok do znalezienia stabilnego zatrudnienia. Agencje zajmują się rekrutacją pracowników na różne stanowiska, od prostych prac fizycznych, po wykwalifikowane stanowiska techniczne i specjalistyczne. Korzystanie z usług agencji […]

Emerytura z Niemiec dla Polaków

Niemiecki system emerytalny odgrywa istotną rolę w życiu wielu Polaków, którzy pracowali lub nadal pracują w Niemczech. Dla wielu z nich emerytura z Niemiec stanowi istotne źródło dochodu na starość. Niemiecka emerytura, wypłacana przez Deutsche Rentenversicherung, jest dostępna zarówno dla obywateli Niemiec, jak i dla obcokrajowców, w tym Polaków, którzy spełniają określone kryteria. System ten […]

Copyright © 2023 Internova-tax